Beretta 1-Cup, Hyvinkää, 26.8.2018

Joskus 90-luvun alkuvuosina Ilmajoella oli trap-kisat, joihin äitinsä kyyditsemänä saapui myös nuori arka poika. Kun ampuminen tältä nuorelta mieheltä ei oikein sujunut toivotulla tavalla Taisto tokaisi hänelle pohjalaisittain, että ”kyllä pitäis antaa kälijyjä”, joka tarkoittaa sitä, että pitäisi antaa metalliketjuilla selkään, kun noin huonosti ampuu.

Tänään tässä Hyvinkään kisassa tämä ”nuori mies” ampui sarjoilla 24-24-24-25 tulokseksi 97 sijoittuen toiselle sijalle, kun nykyisen seuransa Mäntsälän Tatu Vartiainen ampui vielä kiekkoa paremmaksi.

Tämän ampujan nimi on Juha Yliluoma, joka nuorten sarjoissa ehti ampua kolme suomenmestaruutta ja viisi suomenennätystä.

Ylistaron Voitto Mäntysalo oli kai hän, joka sai  aikoinaan Juhan 13-vuotiaana innostumaan haulikkoammunnasta.

Juhan vaimo Kirsi tunnettiin aikaisemmin tyttönimellään Kurtti, joka ampui tänään myöskin komeasti voittaen naisten kisan uusinnan jälkeen oman seuransa Ulla Vartiaisen kanssa tuloksella 77.

Minkähänlaisen naisampujan tähän maahan saamme Hyvinkäälläkin mukana olleesta Juhan ja Kirsin seitsenvuotiaasta Tuuli-tyttärestä.

Mäkisen Taiston sarjat tänään olivat 18-19-20-21 = 78 ja sijoitus kolmas. Pitäsiköhän Juhan nyt puolestaan sanoa, että ” kyllä pitääs……”

Itse olen rämpinyt lähes joka kisassa koko kauden viimeisenä tai viimeisten joukossa. Mistä sitten nyt yht´äkkiä tuollainen kunto, että voitto niin Kiikalassa kuin Hyvinkäälläkin, eikä yhtään sarjaa alle 21?  Iso mysteeri.  En osaa itsekkään sanoa.
Hieno homma, että tuli lähdetyksi kisoihin. Kaukana näköjään pärjää paremmin kuin lähellä.
Arvo 

Tulokset:
LV1
1 Hyypiä Jouni K-SHA 20 22 22 24 88
M
1. Vartiainen Tatu MKMS M 24 24 25 25 98 SE
2. Yliluoma Juha MKMS M 24 24 24 25 97
3. Bäckman Marcus RS M 22 23 25 24 94
4. Saarinen Pasi KMY M 24 23 23 22 92
5. Teerioja Marko OSU M 20 21 23 22 86
6. Tanila Teemu KMY M 23 20 22 20 85
7 Ruusulaakso Janne SaSA M 18 22 22 22 84
8. Korhonen Kimmo KURA M 20 22 21 20 83
9. Tähtinen Tuomas SSG M 18 22 18 19 77
10. Räsänen Lauri UAY M 19 18 18 20 75
11. Pihlman Janne TIPSC M 21 20 18 16 75
12. Aarrevuo Sami K-Sha M 19 12 16 0 47
N
1. Yliluoma Kirsi MKMS N 19 19 20 19 77 2
2. Vartiainen Ulla MKMS N 21 21 17 18 77 1
3. Halminen Sirpa MKMS N 20 16 20 18 74 2
4. Vehanen Maija TIPSC N 16 18 21 19 74 1
5. Pälsynaho Paula-Mari OSH N 19 18 18 18 73
6. Konttinen Päivi P-HA N 20 19 18 16 73
7. Korhonen Merja KURA N 17 21 18 17 73
8. Ahlroos Jaana SaSA N 16 20 13 21 70
9. Ekqvist Minna SaSA N 17 11 20 18 66
10. Timonen Piritta KMY N 12 18 12 19 61
11. Alatalo Monna P-HA N 12 13 15 21 61
12. Rantasalo Jaana PHC N 14 17 14 15 60
13. Jokinen Tiina K-ShaN 16 15 8 0 39
14. Kalmari Ulla                 11                    11

Y17
1. Eskola Arttu P-HA Y17 22 16 22 21 81
2. Aimolahti Atte P-HA Y17 17 15 14 15 61

Y50
1.  Tuominen Juha K-SHa Y50 21 23 23 24 91
2.  Hyypiä Ari K-SHA Y50 22 22 23 22 89
3.  Vilenius Juha P-HA Y50 22 25 20 21 88
4.  Seppä Juha K-SHa Y50 21 24 21 21 87
5.  Vuorinen Jari CC Y50 18 22 23 23 86
6.  Hokkanen Janne P-HA Y50 21 20 20 24 85
7.  Oinonen Esa PHC Y50 23 19 22 20 84
8.  Turpeinen Sauli ESF Y50 22 22 20 19 83
9.  Ropilo Jukka KK-V Y50 19 21 18 20 78
10. Majanen Rainer MKMS Y50 18 20 20 18 76
11. Engård Michael SSG Y50 18 21 21
12. Lill-Smeds Jörgen SSG Y50 19 21 18
13. Paavola Jouni TSHA Y50 18 16 34
14. Tuhkanen J-P MKMS Y50 16 16
15. Björksten Claes SSG Y50 10 10

Y60
1. Rämö Jari PHC Y60 25 23 23 21 92 SSE
2. Manninen Juhani SaSA Y60 21 22 23 25 91
3. Laahanen Vesa ViitA Y60 21 20 20 25 86
4 Ruha Ismo KMY Y60 20 22 21 21 84
5. Sinnemäki Juhani YMS Y60 19 22 23 20 84
6. Valtonen Timo MKMS Y60 23 21 21 18 83
7. Vikström Markku MKMS Y60 19 22 20 20 81
8. Parikka Matti Kärk.RM Y60 19 21 21 18 79
9. Hakala Harri NMA Y60 21 21 21 16 79
10. Ojala Ari IMS Y60 21 17 18 16 72
11. Konttinen Veikko P-HA Y60 18 22 13 13 66

Y70
1. Mikkola Arvo JMS Y70 23 21 21 21 86
2. Hietaranta Markku KMY Y70 23 22 21 17 83
3. Argillander Reijo ViitA Y70 22 20 19 21 82
4. Ollikainen Veli MKMS Y70 21 17 18 17 73

Y75
1. Varis Aimo VIITA Y75 23 21 18 19 81
2. Lappeteläinen Tauno HYMA Y75 20 19 21 20 80
3. Mäkinen Taisto YMS Y75 18 19 20 21 78
4. Parantainen Heikki SSG Y75 17 16 20 19 72
5. Teini Martti ESF Y75 16 19 18 18 71
6. Nieminen Martti EUSA Y75 17 17 15 16 65
7. Soini Pentti ROSSI Y75 12 16 11 18 57
8. Nikkanen Markku SSG Y75 15 17 14 0 46
9. Selenius Raimo ESF Y75 11 10 14 35

Kommentointi on suljettu.